Jak stworzyć efektywną stronę internetową?

Ten artykuł piszę aby każdy kto zamierza posiadać lub już posiada swoją stronę internetową nie popełniał błędów które ja jako przedsiębiorca popełniłem na początku swej działalności, myśląc że stworzenie strony to mnóstwo klientów i dochodu dla przedsiębiorstwa.

Niestety w rzeczywistości jeśli nie podejdziemy do tego z odpowiednią wiedzą, przygotowaniem efektem końcowym będzie tylko jej wygląd i adres.

Przez wiele lat poszukiwałem informacji w zakresie e-marketingu,

Swoje wieloletnie doświadczenie w budowaniu stron www, portali społecznościowych postanowiłem zawrzeć w kilku artykułach a dla bardziej zainteresowanych w kursie video-elearnigowym pn: Jakich błędów nie popełniać w tworzeniu własnej strony w internecie.

Wiele wskazówek których na początku swej działalności nie posiadałem wcześniej  postanowiłem zebrać w całość i podzielić się swoją wiedzą aby firmy, młodzi przedsiębiorcy nie popełniali błędów gdyż jak mówi przysłowie: „Ucz się na błędach czyiś a nie swoich”

W artykule zawarłem kilka istotnych kwestii w zakresie planowania, wyglądu i samej koncepcji tworzenia strony internetowej.

Kiedyś na szkoleniu jeden z coachów powiedział:

Co zrobić by motyle przylatywały na twą łąkę?

Jak mówi przysłowie „jak cię widzą tak cię piszą”

Sprzedając cokolwiek w internecie musimy zdać sobie sprawę z tego że:

Klient po 8-10 sekundach wejścia na stronę dokona decyzji czy dalej jest zainteresowany naszą ofertą. Badania Uniwersytetu Stanford pokazały również, że 47% konsumentów podejmuje decyzje tylko po obejrzeniu strony internetowej

Jeśli na naszej wizytówce  nie jesteśmy w czasie 10 sek wypisać 8 słów charakteryzujących zalety i korzyści naszej usługi lub produktu znaczy się że nie wiemy co sprzedajemy.

Aby stworzyć solidny biznes musi być oparty o solidne fundamenty. Solidna strona www to strona na którą klienci będą wracać a pamiętajmy że utrzymanie stałego klienta jest tańsze aniżeli zdobycie nowego klienta.

Musisz się również zastanowić czy zależy ci na budowaniu solidnej marki opartej o sprzedaż z wysokimi marżami czy też tylko stronie mającej swoje miejsce w internecie o której istnieniu będziesz wiedział tylko ty.

 

 

Zastanów się zanim coś zrobisz:

Odpowiedz sobie na pytania:

Jaki cel i charakter ma mieć nasza strona?

Do jakiej grupy docelowej chcemy dotrzeć?

Czy grupą docelową są małe czy też duże firmy czy też rynek otwarty?

Jaki rezultat chcesz uzyskać poprzez swoją stronę www

Dobry target grupy spowoduje  większy ruch na naszej stronie i to że trafią do nas zainteresowane osoby.

Jeśli chcemy sprzedawać dużym graczom na rynku sami musimy wyglądać tak jak duży gracz  tj: budujący zaufanie, bezpieczeństwo, spójność organizacyjną.

Czy strona wizytówka czy też bardziej zaawansowana?

Jaką formę wybrać? Wszystko jest uzależnione od celu strony i charakteru naszej działalności. Dawniej sama strona wizytówka wystarczała, dziś jednak to za mało. Im bardziej  bardziej rozbudowana strona na naszymi materiałami tym bardziej będziemy wiarygodni i budować zaufanie na rynku.

Doskonałym atutem jest materiał wizualny o naszej firmie, przedstawienie zespołu, wprowadzenie komunikatorów, zdjęć z życia naszej firmy, oraz konfiguracja z social media. Doskonałą formą kreowania eksperckiego jest prowadzeni blooga tematycznego zawierającego nasze rozwiązania, innowacje. Systematyczne wpisy wzmacniają również pozycję w wyszukiwarkach gogle.

Dobrze zaplanowana i przygotowana wizualnie strona będzie powodowała generowanie ruchu oraz już sama w sobie  będzie doskonałą naszą reklamą

Jeśli podejdziemy do tego niewłaściwie nawet najlepsza kampania reklamowa w internecie nie będzie miała sensu, jeśli wizerunkowo strona nie będzie odpowiednio przygotowana.

Social media i branding?

NA dziś dzień to nieodzowny element brandingu firmy. Aby działania dały odpowiedni rezultat ważny jest wybór odpowiedniej grupy docelowej. Dobre określenie odbiorców pomoże przy wyborze właściwego kanału społecznościowego oraz lepszym targetowaniu reklam które trafią do zainteresowanych odbiorców.

Przed wejściem na kanał społecznościowy radzimy stworzyć dobry plan marketingowy, oraz pozyskać wiedzę w tym zakresie, gdyż nieodpowiednio prowadzone działania mogą nam zaszkodzić.

Tylko dobrze zaplanowane działania przyniosą oczekiwane rezultaty.

Najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie firmie zewnętrznej która wie na czym polega prowadzenie kanałów a tym samym zaoszczędzimy sporo czasu który możemy wykorzystać na inne działania marketingowe lub rozwój osobisty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą  social media i naszym kanałem you tube.

Jak uzyskać efekt WOW po wejściu na stronę?

Po wejściu na stronę klient dokona wyboru po 10 sek czy tu zostaje i wybiera produkt czy tęż szuka dalej.

Aby klient został musi znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Często przeglądając strony nawet korporacyjne nie do końca wiedziałem czym one się zajmują.

Doskonałym rozwiązaniem jest slajder z efektywnymi zdjęciami, najlepiej charakteryzującymi specyfikę naszej działalności ale zdjęciami najlepiej własnymi nie stockowymi. To wzmacnia zaufanie klienta do marki. Ważne by na slajderze znalazło się kilka haseł kluczowych inspirujących czym zajmujemy się.

Rada: Dobre zdjęcia na stronie głównej to podstawa sukcesu wizerunkowego strony www

Strona spójna z koncepcją marketingową firmy

Częstym błędem jest rozłam między kolorystyką strony, wszelkimi działaniami marketingowymi nie spójnymi działaniami reklamowymi ze stroną www.

Ważnym jest to aby była spójność kolorystyczna strony z koszulkami firmowymi, logiem, reklamą zewnętrzną, grafiką reklamową. Będzie to generowało większą szansę zapamiętania nas dla klienta i wyboru naszego produktu lub usługi.

Filmy, zdjęcia, materiał audio na stronie

Im lepszej jakości projekty graficzne, bardziej innowacyjne pomysły marketingowe jak np. studio na kanale youtube, tym skuteczniej będziesz wpływał na odbiorców. Często skupiamy się za bardzo na słownej koncepcji strony aniżeli na wizerunowej. Koncepcja słowna jest porządana w szczególności w kontekście pozycjonowania.

Natomiast większość osób w granicy 80% dokonuje zakupu po oglądnięciu filmu.

Tutaj przychodzi nieodwracalnie zasada AIDA gdzie dobrze przygotowane zdjęcia, film decydują o zakupie. Ważne jest to w jaki sposób materiał wizualny jest przygotowany.

Aby projekt zakończył się powodzeniem nie możemy działać chaotycznie, każdy etap tworzenia musi być starannie opracowany. Jeśli zdecydujemy się na indywidualną grafikę musimy poświęcić czas na zaplanowanie z grafikiem koncepcji strony. Decydując się na wykonanie strony na szablonie musimy się liczyć z ograniczoną możliwością zmian graficznych.

Czy warto odświeżać stronę www?

Rynek It to bardzo zmieniające się trendy, każda firma chce być postrzegana innowacyjnie, budując coraz większe zaufanie. Stąd rodzi się konieczność ciągłych zmian rozwojowych w zakresie e-marketingu. Wiele osób przegląda zawartość internetu za pomocą telefonów, ważne więc aby nasza strona była responsywna z tel. Inspirowała projektami graficznymi. Nowe pokolenie lubi nowy design, zmieniające się trendy, jeśli chcemy być znaczącym graczem musimy być podatni na zmiany.

Czy adres strony ma znaczenie ?

Ważne: Określ cel i grupę docelową!

Dobrze przemyślany adres strony tj tzw. Domena to gwarancja zwrócenia uwagi klienta. Od odpowiedniej nazwy będzie zależało czy klient nas zapamięta. Dawniej skupiano się na nazwach domen związanych z nazwą firmy, formą działalności.

Przed wyborem nazwy ważne jest określenie celu strony i grupy docelowej do której będziemy kierować naszą usługę lub produkt.Dziś osobiście proponujemy nazwy domen związane z emocjami, inspiracją w dziedzinie w której chcemy być graczem nr 1 na rynku. To zwiększy zainteresowanie klienta, duże prawdopodobieństwo wejścia na stronę.

Dobre praktyki: zaczynamodsiebie.pl, jakszybkozarobić.pl, natychmiastowamasa.pl

Jeśli strona ma być stroną produktową proponujemy nazwę domeny związaną z produktem lub jego przeznaczeniem. Np. frytkiw5 minut, odlotowapizza.pl

Rynek domen również się kurczy i pozostają nazwy długie. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić nad nazwą.

Proponujemy krótkie ćwiczenie jak wybrać nazwę domeny:

– wypisuj nazwy swoich domen przez 3 kolejne dni p 10 propozycji,

– po 3 dniach wykreślaj codziennie po 2 które nie są wg ciebie efektywne

– pytaj znajomych o opinie, pozostaw nazwę taką jaka najbardziej ci się podoba i pobudza do działania.

Wybór hostingu i serwera.

Radzimy zastanowić się i przeanalizować cenniki, większość firm proponuje pierwszy rok za darmo, lub symboliczną kwotę, natomiast kolejne lata to kwoty rzędu 100 zł + VAT i większe z zależności od popularności domeny.

Popularne hostingi to:  home.pl, premium.pl, nazwa.pl

Atutem jest płatność w pierszym roku w kwocie 12,80, jednak po roku musimy się liczyć z zapłatą rzędu ok 100 zł + VAT

 

Solidny tekst na stronę www

Tworząc materiały na stronę pisz językiem korzyści,

co klient uzyska kupując twój produkt,

90% czasu i tekstu poświęć na to co wniesie twój produkt,

Jakie rozwiązanie uzyska klient swoich problemów.

Aby pisać efektywnie językiem korzyści musimy poznać potrzeby klienta.

Opisy na stronę mają kluczowe znaczenie dlatego ważne aby poświęcić temu trochę czasu, jak mówi przysłowie spiesz się powoli.

Pamiętaj !

Ludzie kupują rozwiązanie swoich problemów, bezpieczeństwo, komfort, oszczędność czasu, estetykę, wygląd.

Pisz o swoich usługach, produktach w taki sposób w jaki zaspokajają one potrzeby.

Zacznij od:

solidnego planu, trafnych haseł kluczowych, zebrania wartościowych materiałów. Staraj się nie kopiować tekstów z innych stron gdyż takie działania będą miały negatywny skutek w pozycjonowaniu.

Wartościowe teksty mają wielkie znaczenie dla budowy pozytywnego wizerunku firmy jako eksperta oraz kluczowe znaczenie dla wyszukiwarki google.

Zawsze możesz zlecić wykonanie strony naszemu zespołowi który rozpoczyna od stworzenia solidnego planu, określenia priorytetów, zebrania wartościowych materiałów mających wpływ na sukces końcowy.